ورودخبرنامهReceive HTML?

AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
درباره کمیته دفاع از زندانیان سیاسی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی توسط جمعی از دانشجویان دانشگاههای مختلف ایران در سال ۱۳۷۷ به عنوان اولین نهاد دانشجویی مدافع حقوق بشر فعالیتهای خود را در دفتر جبهه متحد دانشجویی در تهران آغاز کرد تا فارغ از گرایشات سیاسی و فکری حاکم، به دفاع از حقوق زندانیان و نیز دانشجویان بپردازد.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در بدو تاسیس خود بسیاری از اعضای خود را در بازداشت دید . همواره به دلیل فعالیت های خود در ارتباط با زندانیان سیاسی و دانشجویان، تحت سرکوب قرار گفت. محمد رضا کثرانی را می توان اولین عضو بازداشت شده کمیته دانست که پس از بازداشت توسط وزارت اطلاعات در سال ۱۳۷۷، در زندان توحید به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفت . حسن زارع زاده اردشیر، سعید کلانکی، شیوا نظرآهاری، آرسام مصباحی و ناصح فریدی که به ترتیب به عنوان دبیر کمیته در سالهای گذشته فعالیت داشتند، بارها تحت تعقیب و بازداشت قرار گرفتند. حسن زارع زاده اردشیر، دبیر موسس و اولین دبیر کمیته، نیز به سبب فعالیت های کمیته بارها توسط نیروهای امنیتی در تهران دستگیر شد و در دادگاه انقلاب شعبه 26 توسط قاضی حداد به علت تاسیس این کمیته به دو سال حبس محکوم شد.

در حال حاضر نیز تعدادی از فعالان این نهاد از جمله حشمت طبرزدی، محمد اولیایی فر، علی بیکس و بهروز جاوید تهرانی در بازداشت به سر می برند. کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به عنوان اولین نهاد دانشجویی مدافع حقوق بشر در ایران، با تلاش اعضای خود و پرداخت هزینه های سنگین بازداشت، زندان و شکنجه، توانست فضای مناسبی برای فعالیت های حقوق بشری بویژه در عرصه دفاع از زندانیان سیاسی فراهم نماید، که در نتیجه چندین گروه حقوق بشری نیز شکل گرفته اند.

این کمیته از بدو تاسیس کوشید تا شرایط زندانیان سیاسی در زندانها تغییر کند. هدف اصلی ما آزادی همه زندانیان سیاسی است و در این راه، اطلاع رسانی، کمک های معنوی و حقوقی به زندانیان و خانواده های آنها، و تحقیق و پژوهش در مورد زندان و زندانیان را از جمله برنامه های کاری خود قرار داده ایم.

این تشکل علاوه بر دفتر تهران، دارای یک دفتر برون مرزی نیز می باشد که در کانادا مستقر است.

-------

نکاتی از اساس نامه ، مرام نامه کمیته و چگونگی عضویت

تمامی فعالیت های کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به منظور دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و نیز دانشجویان زندانی می باشد که اعضای کمیته با ارائه گزارشات دقیق و موثق در جهت اطلاع رسانی از وضعیت این افراد و نیز اقدامات دیر از قبیل فعالیت های حقوقی نسبت به دفاع از حقوق قانونی و انسانی آنها اقدام می کنند

کمیته دفاع به عنوان نهادی مدافع حقوق بشر، فعالیت سیاسی ندارد و به هیچ گروه یا سازمانی وابسته نیست و هزینه های این نهاد توسط اعضایش تامین می شود

عضو کمیته بایست دانشجو و یا دانش آموخته ی موسسات آموزش عالی و یا داوطلب ورود به دانشگاه باشد

پس از تایید عضویت افراد در کمیته اعضا ملزم به رعایت اساس نامه داخلی کمیته می باشند

عضو کمیته نباید عضو گروه حقوق بشری مشابه دیگری در همان منطقه باشد.

اعضای کمیته باید تابع تصمیمات کمیته مرکزی باشند

اعضای کمیته مرکزی هر شش ماه یکبار با انتخاب اعضا و از بین آنها منصوب می شوند.

هر گونه کنار گذاشتن یا لغو عضویت اعضا باید با دلایل کافی و تایید کلیه ی اعضای کمیته مرکزی باشد

هر عضو کمیته مرکزی در حوزه مسئولیت خود فعالیت می کند و حق دخالت در حوزه ی فعالیت دیگری را ندارد مگر در صورت تایید شورای کمیته و یا هماهنگی دبیر و رئیس کمیته.

اعضای کمیته مرکزی می توانند در مواقع اضطراری و در هنگام نبود سخنگو به عنوان سخنگوی کمیته فعالیت کنند

واحدهای مختلف از جمله تحقیقات و ... با موافقت شورای کمیته مرکزی و دبیر رسمیت پیدا می کند

کنار گذاشته شدن عضو کمیته مرکزی باید با تایید سایر اعضای کمیته مرکزی صورت بگیرد و افراد ملزم هستند از طریق انتخابات فرد دیگری را جایگزین کنند.

اعضای کمیته می توانند بدون هیچ مشکلی از کمیته کناره گیری کنند و هیچ فردی نمی تواند مانع خروج عضو یا اعضای کمیته از آن شود

عضو مستعفی یا کنار گذاشته شده باید تمامی مدارک و اسنادی را که از طریق فعالیت در کمیته به دست آورده به دبیر یا رئیس نهاد بازگرداند و به هیچ وجه حق افشای آنها را ندارد.

افرادی که مایل به عضویت در کمیته هستند می توانند مشخصات کامل خود را به پست الکترونیکی کمیته به آدرس زیر ارسال کنند:


آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی