AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
گزارشی از فشارهای وارده بر نهضت آزادی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 20 خرداد 1389 ساعت 01:58

سارا توسلی فرزند محمد توسلی (رییس دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران) بدون هرگونه رابطه تشکیلاتی با حزب مذکور پس از تحمل ۵۲ روز انفرادی و تنها به اتهام شرکت در مراسم عاشورای حسینی و دیدار با خانواده شهید موسوی به ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است، پیش از این نیز همسر وی مهندس فرید طاهری عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران به سه سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش رهانا، صدور چنین حکمی فارغ از بی توجهی دستگاه قضایی نسبت به وضعیت خانوادگی ( ایشان دارای فرزند ۳ ساله هستند) و علمی (عضویت در هیأت علمی دانشگاه) حکایت از عدم تناسب مجازات های صادره با اتهامات وارده دارد. این درحالی است که لیلا توسلی خواهر ایشان نیز با اتهامی مشابه در انتظار حکم دادگاه به سر می‌برد.

عماد بهاور عضو و رییس شاخه جوانان نهضت آزادی ایران از دیگر متهمانی است که در دوران پس از کودتای ۲۲ خرداد ۴ بار بازداشت شده و در حال حاضر به رغم فقدان هرگونه توجیه قانونی و قضایی علناً به منظور اعتراف گیری تلویزیونی در بازداشت به سر برده و تحت بازجویی و شدیدترین فشارهای روحی و جسمی قرار دارد.

امیرحسین کاظمی وبلاگ نویس و عضو دیگر شاخه جوانان نهضت آزادی نیز بیش از سه ماه است که در بازداشت موقت و انفرادی به سر می‌برد و در ماههای اخیر تحت فشار شدید روحی و جسمی برای اعتراف گیری علیه خود و حزب متبوعش قرارداشته است. این عضو جوان نهضت آزادی به رغم گذشت بیش از یک ماه از موعد تمدید قرار بازداشت و عدم تمدید آن هنوز در بازداشت به سر برده و طبق اخبار رسیده از اوین در آستانه سالگرد کودتا قراراست محاکمه شود. این مسئله در حالی صورت می گیرد که قرار مجرمیت نامبرده تاکنون به وی یا وکیلش ابلاغ نشده است.

مهدی معتمدی مهر وکیل دادگستری و مسوول کمیته آموزش نهضت آزادی ایران نیز پس از تحمل دو بار بازداشت و شکنجه در یکسال گذشته و پس از ابطال پروانه وکالتش از سوی نهادهای امنیتی، اخیراً احضاریه‌ای مبنی بر تعیین وقت دادگاه دریافت کرده است.

روند فشارهای غیرقانونی نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران بر دیگر اعضا، علاقه‌مندان و منسوبان خانوادگی برخی از اعضای نهضت آزادی ایران همچنان ادامه دارد. به گونه‌ای که تماس‌های مکرر تلفنی تهدیدآمیز، موجبات نگرانی هرچه بیشتر متهمان و خانواده‌های ایشان را فراهم ساخته است.