AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
گزارش هفتگی ازنقض حقوق بشر در کردستان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 26 خرداد 1389 ساعت 19:46

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: گزارش زیر مواردی از نقض حقوق بشر ومسائل پیرامون آن  در طول روزهای گذشته ذر کردستان را شامل می شود که به نقل از روا نیوز ذکر می گردد.

 

حکم تیر باران دو تن از فعالان سیاسی کرد از سوی دیوان عالی کشور تائید گردید و بدین ترتیب باردیگر اعدام از طریق تیرباران در دستور کار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی قرار گرفت    .

بی خبری مطلق از سرنوشت یک فعال دیگر محکوم به مرگ پس از گدشت حدود 4 ماه، تیراندازی به سوی کاسبکاران، بازداشت فعالان سیاسی و مدنی، اعمال فشار بر بازاریان شهرهای مختلف کردستان به دنبال اعتصاب سراسری کردستان و بی خبری از وضعیت برخی از بازداشت شدگاب هفته‌های اخیر از جمله موارد نقض حقوق بشر در کردستان در هفته گذشته بود که در این گزارش بدانها پرداخته می شود    .

تائید حکم تیرباران دو فعال کرد و تداوم بی خبری از سرنوشت یک فعال دیگر محکوم به اعدام    

حکم تیرباران دو فعال سیاسی کرد از سوی دیوان عالی تائید و به وکلای ایشان ابلاغ شد    .

حکم تیرباران دو زندانی سیاسی کرد به نام های " محمد امین آگوشی و احمد پولاد خانی" که توسط دادگاه نظامی صادر شده بود پس از تائید دیوان عالی روز یکشنبه 16 خرداد به وکلای این فعالان ابلاغ شد    .

محمد امین آگوشی، معلم بازنشسته که به مدت 20 ماه است که در زندان ارومیه محبوس است در سال 86 بازداشت و از سوی دادگاه نظامی به اعدام از طریق تیرباران محکوم شده است. احمد پولادخانی نیز اهل پیرانشهر و در سال 1386 دستگیر شد و در 12 آذر 88 در دادگاه نظامی شهر ارومیه، به اتهام جاسوسی و عضویت و همکاری در حزب حیات کردستان - پژاک - به تیرباران محکوم شده است.

از سرنوشت "محمد عزیز زاده" زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام پس از گذشت حدود چهار ماه همچنان هیچ اطلاعی در دست نیست.

پس از انتقال "محمد عزیز زاده" به مکانی نامعلوم از سوی ماموران امنیتی وزارت اطلاعات و بی اطلاعی محض از سرنوشت وی، مسئولان مربوطه ادعا می کنند که آقای محمد زاده چند ماه پیش آزاد شده است    .

این در حالی است که خانواده این فعال کرد محکوم به اعدام هیچ اطلاعی از وضعیت نامبرده ندارند و این رویه نگران کننده را مششکوک می دانند، تا جایی که پنهان کاری مسئولان مربوطه باعث تقویت احتمال کشته شدن این زندانی سیاسی را به دنبال داشته است.

    

تیراندازی به سوی کاسبکاران    

تیراندازی به سوی کاسبکاران کرد در این هفته نیز همچنان ادامه یافت.

نیروهای نظامی بر روی پل قلعه‏ی "بیردوکی" منطقه‏ی "سوما"ی برادوست، فردی به نام شکری عبدویی، اهل روستای "سلطانی" را در داخل اتومبیل هدف گلوله قرار دادند.

بر اثر این تیراندازی، نامبرده به شدت زخمی شده و در رودخانه سقوط نموده که سپس توسط مردم روستای "گودل" از آب گرفته شده و به بیمارستانی در ارومیه انتقال یافت    .

لازم به ذکر است بر اثر این تیراندازی چهار رأس حیوان باربر متعلق به شکری عبدویی تلف شده‌اند.    

    

پس از اعدام های 19 اردیبهشت و اعتصاب سراسری کردستان    

پس از اعلام استاندار استان کردستان مبنی بردفن مخفیانه اعدام شدگان 19 اردیبهشت، خلیل بهرامیان وکیل پرونده سه تن از این اعدام شدگان به این اقدام اعتراض کرده و گفت: پیگیری های ما در مورد تحویل گرفتن پیکر موکلانم هیچ نتیجه ای نداده و شنیده می شود که مسوولان امنیتی کشور به دفن مخفیانه پیکر آنها مبادرت کرده اند    

وی در پاسخ به روند پیگیری های خود و دیدارهای خانواده های اعدام شدگان با مسوولان و تصمیم سازان کشور گفت: واقعیت این است که در این مدت به هر کسی که ممکن بود نامه نوشته ایم، از مسوولان استانی گرفته تا نمایندگان مجلس، رییس قوه قضاییه و همه کسانی که باید در این زمینه پاسخگو می بودند، اما متاسفانه هیچ کس تا به حال جوابگو نبوده است.

فشار بر مغازه‌داران، بازاریان و فعالان مدنی در کردستان در ارتباط با برگزاری اعتصاب سراسری کردستان در اعتراض به اعدام 5 فعال سیاسی و در میان آنها 4 زندانی کرد همچنان ادامه دارد    .

طی یک هفته گذشته، یازده مغازه ی دیگر به صورت متناوب در شهر سنندج پلمب شدند. فروشگاه ژینو، عطر ئه وین و فروشگاه اورامان در خیابان فردوسی؛ طلا فروشی قد آرا، طلا فروشی پرویز پور و طلا فروشی حسینی در خیابان شاهپور؛ مغازه ی رییس اتحادیه ی مرغ فروشان و یک مغازه ی دیگر در خیابان ولیعهد؛ دو مغازه یکی کفش فروشی و دیگری موبایل فروشی در خیابان ششم بهمن؛ و مغازه ی بامشاد در پاساژ سنه فهرست این مغازه ها هستند که از سوی دستگاههای قضایی-امنیتی پلمب شده اند. لازم به ذکر است هفته ی گذشته نیز، سه مغازه ی دیگر در شهر سنندج پلمب شدند که با احتساب این یازده مغازه ی اخیر، فهرست مغازه های پلمب شده به 14 باب رسیده است.

مرغ سحر در خیابان ولیعصر، شیرینی نیشتمان در فرح، کتابفروشی هژار در پاساژ عز‏تی، پوشاک بارگادی در اوین اسامی چهار مغازه‌ی دیگر است که خبرگزاری کردستان از پلمپ آنها در این هفته خبر داد.

در همین ارتباط اداره اماکن سنندج مغازه "محمد وکیلی" رئیس اتحادیه فرش فروشان را در "بازار آصف" به علت پیوستن به اعتصاب عمومی پلمپ کردند.علاو بر این بسیاری از مغازه‌ های سنندج از جمله شماری از اماکن کسب و کار در پاساژ نهرو، شیرنی پزها و خوراک پزی های خیابان فردوسی که‌ بعد از اعتصاب عمومی مردم کردستان تعطیل شده بودند، همچنان اجازه بازگشایی نیافته اند.

در همین راستا چندین نفر از بازاریان سنندج به اتهام مشارکت در این اعتصاب در بازداشت به سر می برند    .

یکی از این دستگیرشدگان به نام اسعد پرویزپور که به اتهام تبلیغ جهت برگزاری اعتصاب عمومی مردم کردستان بازداشت شده بود روز سه شنبه 18 خرداد ماه با قرار وثیقه 20 میلیون تومانی از زندان آزاد گردید.

    

بازداشت ها    

چند شهروند مهابادی طی این هفته توسط نیروهای امنیتی بارداشت شدند    .

سالار شباهنگ از جمله این بازدشت شدگان است که اتهام وی همکاری با احزاب اپوزسیون کرد عنوان شده است.

 هفته گذشته نیز "وهاب خاتمی"، "اسماعیل افشین" و "شیرکو سبیلی" از سوی اداره اطلاعات این شهر با اتهامات مشابهی دستگیر شدند.

     

یک شهروند سنندجی ساکن شهرستان مریوان به نام رمضان فرج نژاد " رضا " برای بار دوم از سوی نیروهای اداره ی اطلاعات این شهر دستگیر شده است. نامبرده سال 85 برای بار اول دستگیر و به اتهام همکاری با احزاب سیاسی کرد به دو سال حبس تعزیری محکوم شد. وی پس از تحمل دو سال حبس در زندان مرکزی سنندج، در سال 87 آزاد شد. فرج نژاد 13 اردیبهشت ماه سال جاری مجددا برای بار دوم از سوی نیروهای اداره ی اطلاعات در منزل شخصی خود دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده است. شایان ذکر است خانواده ی نامبرده علیرغم مراجعات مکرر به اداره ی اطلاعات مریوان، تا لحظه ی تنظیم این گزارش از سرنوشت وی بی اطلاع هستند.

بازداشت فعالان سیاسی و مدنی کرد در ایلام و کرمانشاه نیز تداوم داشت    .

یونس رستمی فعال مدنی کرد در شهر آبدانان از توابع استان ایلام است که در تاریخ 19 خرداد دستگیر شد.

ماموران امنیتی ضمن تفتیش منزل و وسایل شخصی وی، نامبرده را بازداشت و به زندان ایلام منتقل نمودند. تاکنون هیچگونه خبری از وضعیت رستمی بدست نیامده است.

در کرمانشاه نیز یک شهروند دیگر به اتهام اینکه گویا "قصد" انجام عملیات مسلحانه را داشته، دستگیر گردید.

سرهنگ دولتی جانشین انتظامی استان کرمانشاه ضمن اعلام این خبر هویت این شهروند را "م-ن" عنوان کرد.

درپی دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کرمانشاه مبنی بر دستگیری متهمان به اتهام تیراندازی، ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی موضوع را در دستور کار قرار دادند.

    

احضار و اعمال فشار بر فعالان و شهروندان کرمانشاهی    

در این هفته سپاه پاسداران کرمانشاه اقدام به احضار دانشجویان و فعالین پیشین ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی نمود    .

سپاه پاسداران کرمانشاه با احضار این فعالان به دفاتر بسیج و همچنین اعمال فشار بر قوه قضائیه تا کنون حکم جلب چندین از فعالین مدنی شهر کرمانشاه را صادر کرده است. افراد احضار شده در دفاتر پی گیری تهدید به بازداشت شده و بازجویان ضمن نشان دادن حکم قضائی جلب به احضار شدگان، از آنان می خواهند تا برگه ندامتنامه و برائت از موسوی را امضا کنند.

در شهر روانسر واقع در استان کرمانشاه نیز سپاه پاسداران به اعمال فشار بر شهروندان دامدار این منطقه پرداخته و آنها را تهدید به تخلیه مناطق محل سکونتشان نموده‌اند.نظامیان سپاه پاسداران، اهالی روستاهای "بدرآباد، بنچله، بیاشوش، خراجیان، تورکه پان و کلی" را تحت فشار قرار داده‏اند تا ارتفاعات سردسیر "شاهو" را که محل دامپروری آنان است تخلیه نمایند .

لازم به ذکر است، اغلب اهالی این منطقه از طریق پرورش دام امرار معاش می‏نمایند و این کار نیروهای سپاه پاسداران باعث ایجاد سختی ها و مشکلات فراوانی برای آنها شده است.

 

وضعیت فعالان سیاسی و مدنی در زندانها

با گذشت حدود سه هفته از بازداشت "مختار هوشمند" فعال فرهنگی و مسئول انجمن هنرهای تجسمی هیچ اطلاعی از سرنوشت این فعال کرد در دست نیست.

مختار هوشمند، فعال فرهنگی و مسئول انجمن هنرهای تجسمی مریوان، روز دوم خرداد ماه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و بدون اطلاع خانواده به اداره‌ی اطلاعات سنندج منتقل شد. تاکنون هیچ یک از اعضای خانواده نامبرده امکان ملاقات و یا پیگیری وضعیت فرزندشان را نیافته‌اند.

به دنبال تماس تلفنی نیروهای امنیتی تهران با خانواده دانشجوی دربند کرد حامد امیدی، در خصوص تهیه ضمانت به منظور آزادی حامد و حضور در تهران جهت انجام امورات اداری، خانواده این زندانی کرد به تهران مراجعه نمودند اما بعد از عزیمت پدر و برادر وی به نام عابد امیدی، با توهین نیروهای امنیتی روبرو شدند در نتیجه مجبور به ترک محل و بازگشت به تکاب شدند.اما پس از بازگشت آنها به منزل، نامبردگان توسط ماموران امنیتی دستگیر و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تکاب منتقل می شوند و مدت دو شبانه روز را در بازداشت این نیروها به سر بردند.

شایان ذکر است حامد امیدی دانشجوی تکنولوژی آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی در پی اعترض به اعدام احسان فتاحیان بازداشت گردید و بيش از 6 ماه است در زندان به سر می برد. تاکنون هیچ نهادی خود را پاسخگو به خانواده وی ندانسته و از وضعیت او اطلاع دقیقی در دست نیست.

محی الدین آزادی، فعال حقوق بشر بشر که در 16 فروردین ماه سال 88 بازداشت شده بود به مدت 10 روز جهت درمان بیماری خود با وثیقه 70 میلیون تومانی به مرخصی آمده است.

آقای محی الدین آزادی به دلیل ابتلا به خونریزی داخلی معده و اعتصاب غذای طولانی دچار ضعف شدید جسمانی شده است.

پس از آنکه سه فعال مدنی و دانشجویی اهل کرمانشاه به اسامی کامران آسا و حمیدرضا و اشکان مصیبیان در تاریخ 10 و 11 خرداد از سوی ماموران اطلاعاتی بازداشت شدند، پس از تعیین وثیقه، با حکم بازپرس پرونده، نامبردگان تا هنگام انجام مراحل قانونی تودیع وثیقه، به زندان دیزل آباد انتقال داده شدند که پس از گذشت چند روز حمیدرضا و اشکان مصیبیان با تودیع قرار وثیقه از زندان دیزل‏آباد کرمانشاه آزاد گردیدند.

این در حالی است که "کامران آسا" برادر کیانوش آسا، دانشجوی جانباخته حوادث بعد از انتخابات سال گذشته،که قرار بود همزمان با بردران مصیبیان آزاد شود اما به دلیل طی نشدن مراحل قانونی تودیع وثیقه، آزادی وی به تعویق افتاده است.

پس از گذشت 10 روز بی خبری از وضعیت دو دانشجوی بازداشت شده به نام های هژیر کردنژاد و جمال رحمتی، روز چهارشنبه 19 خرداد، جمال رحمتی با خانواده‌ی خود تماس گرفته و هژیر کردنژاد به قید وثیقه آزاد گردید. جمال رحمتی در این تماس تلفنی بدون اشاره به جزئیات دستیگری و وضعیت کنونی، تنها به نگهداری اش در اداره اطلاعات شهر تهران اشاره کرده است.

این دو دانشجو از روز دوشنبه 9 خرداد در تهران توسط اداره اطلاعات بازداشت شده و تا روز دوشنبه ۱۷ خرداد که مشخص شد توسط نیروهای امنیتی بازادشت و در اداره اطلاعات نگهداری می شوند، خانواده‌های آنان از وضعیتشان بی خبر بودند.

 

 

ممنوعیت تدریس در مدارس به زبان مادری

مصوبه ای در شورای نظارت مرکزی مبنی بر ممنوعیت تدریس یک درس به دو زبان در تمام پایه ها به تصویب رسید.

بر مبانی این مصوبه معلمان در هیچ یک از پایه‌های تحصیلی حق تدریس و توضیح مطالب را با زبانی غیر زبان فارسی نخواهند داشت.

رييس سازمان مدارس غير دولتي و توسعه مشارکت هاي مردمي با اعلام این مڵب افزود اصل 15 قانون اساسی تدریس یک درس را با دو زبان ممنوع اعلام کرده زیرا با فرهنگ و میراث فرهنگی کشور مغایرت دارد. .

 

بیش از 70 هکتار جنگل در آتش سوخت

بر اثر يك آتش‌سوزي در شهرستان سروآباد 70 هكتار از جنگل‌ها و مراتع سروآباد از بين رفت.

این آتش سوزی 48 ساعت ادامه داشت به طوری که در روز اول 45 هكتار و در روز دوم نيز 25 هكتار از اراضي دچار آسيب شدند.

لازم به ذکر است سالانه دهها هکتار از جنگل‏های کردستان براثر عوامل مختلف سیاسی، اجتماعی و محیطی طعمه‏ی حریق می گردند.