AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
صدور بیش از نیم قرن زندان برای هشت نفر به خاطر اظهار عقاید مذهبی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 30 دی 1390 ساعت 16:35

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: دکتر کامران ایازی، دکتر لادن مستوفی، هانیه صانع فرشی، حجت‌الله نیکویی، محمدرضا پونکی، محمدرضااخلاقی، سپهر ابراهیمی و امیر لطیفی که به دلیل فعالیت در یک انجمن اینترنتی و بررسی و نقد حجت‌ها و استدلال‌های متعارف در اندیشه دینی از تیرماه تا بهمن ماه ۱۳۸۹ در بازداشت به سر برده بودند به حبس های سنگین محکوم شدند.

از این میان دکتر کامران ایازی، دندانپزشک شیرازی با اتهام محاربه به تحمل ٩ سال حبس که بیشترین مجازات این گروه محسوب می شود محکوم شده است. همچنین دکتر لادن مستوفی به ۵سال، هانیه صانع به ٧ سال ،حجت‌الله نیکویی به ۵ سال، محمدرضا پونکی به ۶سال، محمد رضا اخلاقی به ٧سال، سپهر ابراهیمی به ٨ سال وامیر لطیفی به ٧ سال زندان محکوم شده‌اند.

اتهامات این هشت نفر که مبنای این احکام سنگین قرار گرفته «توهین به مقدسات و توهین به رهبری» بوده است. جملگی این افراد مدت‌ها در بند ۲۰۹ زندان اوین بوده و سپس به بندهای عمومی این زندان منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش سایت خانه حقوق بشر، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پس از بازداشت وشکنجه این عده با گرفتن اعترافات اجباری وضبط برنامه‌های تلویزیونی ونگهداری طولانی مدت ایشان در سلول انفرادی، سعی در ربط دادن این گروه به سفارتخانه‌ها وکشورهای اروپایی داشت، درحالیکه این عده صرفا در فضای مجازی به بحث وگفت‌وگو پیرامون مسائل دینی می‌پرداختند.

در مورد قریب به اتفاق این افراد برخوردهای خشن توام باشکنجه‌های روحی وفیزیکی به صورت بلند مدت یک موضوع مشترک بوده است.