AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
همسر علی اکبر سروش: زندان پاسخ مناسبی برای اندیشه و عقیده متفاوت نیست مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 14 بهمن 1390 ساعت 01:29

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: به گفته همسر دکتر علی اکبر سروش استاد دانشگاه و از فعالان سیاسی استان مازندران، با وجود گذشت بیش از نیمی از محکومیت آقای سروش و علیرغم انجام اقدامات لازم برای آزادی مشروط این زندانی سیاسی، مقامات مسئول هنوز جوابی به درخواست خانواده این زندانی سیاسی نداده و آقای سروش همچنان در زندان به سر می برند.

کامیلا قلی پور همسر دکتر علی اکبر سروش در گفتگو با نوروز با اشاره به مطلب فوق می گوید که: «گویا حق مرخصی، آزادی مشروط و بند جداگانه تنها برای سایر جرایم تعریف شده است و زندانیان سیاسی از این حقوق محروم می باشند».

خانم قلی پور با ابراز نگرانی و ناراحتی از نگهداری آقای سروش و دیگر زندانیان سیاسی زندان متی کلای بابل در بند مجرمین خطرناک و محرومیت ایشان از حقوق اولیه خود از جمله برخورداری از بند و محل نگهداری جداگانه می افزاید: «سلب شدن این حقِ در نظر گرفته شده در قانون، برای همه خانواده های زندانیان سیاسی آزار دهنده است. خود زندانیان به همراه خانواده هایشان بارها از مسئولین زندان خواسته اند تا بندی جداگانه برای زندانیان سیاسی این زندان فراهم کنند ولی متاسفانه این امر با مخالفت مسئولین زندان مواجه شده است».

وی در مورد دلایل و نحوه بازداشت و نگهداری آقای سروش می گوید: «آقای سروش در 22 اسفند 1388 به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اقدام علیه امنیت ملی" توسط اداره اطلاعات استان مازندران، بازداشت شدند و متعاقب آن، 47 روز در سلول انفرادی با شرایطی بسیار بد و دور از حقوق اولیه هر انسان، تحت بازجویی قرار گرفتند. این در حالی بود که ایشان هنوز در مرحله اتهام بوده و بدون تشکیل هیچ دادگاهی مجبور به گذراندن 47 روز در سلول انفرادی شدند».

خانم قلی پور در پایان افزود: «تفاوت در عقاید و نظرات سیاسی نباید جرم تلقی شود و زندان پاسخ مناسبی برای اندیشه و عقیده متفاوت نیست. چرا که اعتراض ساختار می آفریند و جامعه می تواند با وجود معترضین، خود را بازیابی و بازسازی کند. بنابراین اعتراض این عزیزان قابل احترام و اندیشه شان قابل تأمل برای بازسازی ایرانی آباد است».

دکتر علی اکبر سروش استاد دانشگاه و از فعالان سیاسی استان مازندران و عضو شورای مركزی جبهه مشاركت، صبح روز دوشنبه پنجم دی ماه 1390 و پس از ابلاغ محکومیت به جهت اجرای محکومیت زندان بازداشت و به زندان منتقل گردید.

آقای سروش در بیست و دوم اسفندماه سال 88 بازداشت و در پانزدهم تیرماه سال گذشته در دادگاه انقلاب اسلامی شهر بابل به ریاست قاضی باقریان و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه و نهایتاً با رای شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان مازندران به چهار ماه حبس تعزیری محکوم گردید.

علی اکبر سروش عضو هیئت علمی دانشگاه، مشاور سیاسی استاندار در دوره اصلاحات، رئیس ستاد انتخاباتی دکتر معین در سال 84، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت مازندران، عضو ستاد ائتلاف اصلاح طلبان مازندران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و از حامیان مهندس میر حسین موسوی بوده است.