AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
برادر محمد داوری: پزشک معرفی کردیم نپذیرفتند؛ دیگر پیگیری نمی کنیم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 10 اسفند 1390 ساعت 17:15

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در حالی که وضعیت روحی و جسمی محمد داوری روز به روز بدتر می شود، مسئولان زندان اوین تهران با کارشکنی در معرفی پزشک معالج، در آغاز روند درمانی این زندانی سیاسی کارشکنی می کنند.

به گفته برادر محمد داوری، علیرغم وضعیت نامناسب قلبی و مشکلات دندان، مسئولان زندان اوین تهران با پزشکان معرفی شده از سوی خانواده این زندانی سیاسی برای آغاز روند درمانی وی مخالفت کرده و خواستار معرفی پزشکان دیگری از سوی ایشان شده اند.

بیژن داوری برادر این روزنامه نگار و معلم زندانی در گفتگویی با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با تاکید بر لزوم اعطای مرخصی درمانی به این زندانی سیاسی به جهت پیگیری امور درمانی اش می گوید: «محمد به غیر از مشکل روحی، قلبش هم درد می کند و دندان هایش هم خراب هستند. مدتی پیش تر چند دکتر به مسولان زندان معرفی کردیم که قبول نکردند و گفتند بروید پزشک های دیگری را معرفی کنید. لابد فکر کرده بودند که آنها از دوستان خود محمد هستند و خلاصه بعد از مدتی معرفی کردن پزشک و قبول نکردن مسولان و کش دادن این مسئله، هم خودش از داخل زندان پیگیری را رها کرد و هم ما. او نیاز دارد که برای مدتی به مرخصی بیاید آنوقت به همه مشکلاتش می تواند برسد».

وی در مورد مشکلات ایجاد شده برای این زندانی سیاسی در ایام بازداشت، از سرقت اموال و اسناد مالی این زندانی سیاسی و سوء استفاده سارقین از این اسناد و بی تفاوتی قاضی دادگاه نسبت به این مساله خبر می دهد و می گوید: «در همان ماه اول که محمد به زندان رفته بود و ما برای پیگیری کارهایش در تهران بودیم. خانه و ماشینش به سرقت رفت. آدم های وارد خانه اش شده بودند و خیلی از وسایل خانه اش از جمله تمام مدارک و کامپیوترش را برده بودند. همین طور دسته چک اش را نیز بردند که ما خبر نداشتیم. حالا می بینیم که از سوی دادگاه مرتب برای محمد احضاریه می آید. آدم های ناشناسی یکی یکی برگه های چک محمد را استفاده کرده اند و حالا برگشت خورده است. محمد اسامی آدم های که پایین چک را امضا کرده اند نمی شناسد، ما هم همین طور. ما شکایت کرده ایم که این چک ها از سوی محمد کشیده نشده اما قاضی می گوید چک ها به هرحال به اسم او استفاده شده و باید ما جوابگو باشیم. نمی دانیم حالا چکار کنیم. ما هم فقط برای سرقت اموالش شکایت کردیم. اولین جلسه دادگاه در این مورد ۲۷ اسفند است و منتظریم تا ببینم که سارقان وسایل محمد چه کسانی بودند. این هم به گرفتاری های ما و محمد اضافه شده است».

همچنین زلیخا بیابانی مادر محمد داوری از آخرین وضعیت فرزندش به جرس می گوید: «در آخرین ملاقات حالش خوب نبود و مریض بود و دکتر اوین هم متخصص نیست و پرونده پزشکی را بردیم و درخواست دادیم تا به مرخصی بیاید تا او را دکتر ببرم اما قبول نکردند. هم قلبش ناراحت بود و هم از لای دندانهایش خون می آمد اما خب دیگر مرخصی ندادند».

وی می افزاید: «الان دیگر نزدیک به سه سال می شود که پسرم در زندان است و در این مدت حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است. یکسال هم می شود که ملاقات حضوری نداریم و دو سال هم تماس تلفنی نداریم. حالا خودتان حال من مادر را تصور کنید که هر هفته هم نمی توانم به ملاقات کابینی بروم چون ساکن بجنورد هستم و مسیر طولانی را تا تهران باید طی کنم و با توجه به مشکلات جسمانی برایم سخت است. از دو ماه پیش که محمدم را ملاقات کردم تا الان از شنیدن صدایش و دیدن رویش محروم بوده ام. الان هم هوا سرد است و با برف و باران برایم دشوار است این مسیر را بروم و دفعه پیش مریض بودم اما نتوانستم به دیدنش نروم خیلی دلتنگش بودم و به سختی خودم را به تهران رساندم».

محمد داوری روزنامه نگار و سردبیر اسبق سایت سحام نیوز ( وابسته به مهدی کروبی) پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دستگیر شد. دستگیری او پس از نامه ای بود که مهدی کروبی به رئیس مجلس خبرگان پیرامون آزار زندانیان سیاسی در بازداشتگاه کهریزک نوشت. بنا برگزارش های مختلف، او بعد از انتشار این نامه بازداشت، و تحت فشار و شکنجه قرار گرفت تا علیه مهدی کروبی در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، اقرار کند. مهدی کروبی در آن روزها طی نامه‌ای به دادستان تهران، مسئولیت تمام اسناد و فیلم‌هایی را که به عنوان مستندات وجود شکنجه و تجاوز جنسی در زندان‌های ایران ارائه کرده بود بر عهده گرفت و محمد داوری را تنها فیلمبردار مصاحبه‌ها عنوان کرد و گفت او هیج نقش دیگری در این ماجرا نداشته است. با این حال محمد داوری به ۵ سال حبس محکوم شد. در مرداد ماه امسال نیز به یک سال حبس دیگر محکوم شد. افزایش یکسال حکم به این دلیل است که او ۵ میلیون تومان جریمه نقدی خود را به اتهام شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان در بهمن و اسفند سال ۱۳۸۵ نتوانست پرداخت کند. محمد داوری از فعالان صنفی و عضو شورای مرکزی سازمان معلمان بود که به دلیل حضور در تجمع معلمان در سال ۸۵ بازداشت و در دادگاهی در سال ۸۶ به پنج میلیون تومان جریمه نقدی بدل از حبس محکوم شده بود. هم اکنون به دلیل عدم پرداخت این جریمه، یکسال به حبس وی فزوده شده است.