AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
فشارها بر زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر افزایش می یابد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 11 تیر 1391 ساعت 01:33

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: بنا بر اخبار رسیده از زندان رجایی شهر مسئولان این زندان قصد دارند زندانیان سیاسی سالن دوازده بند چهار را به مکان دیگری انتقال دهند.

بند جدید موسوم به اندرزگاه 10 نه تنها فاقد امکانات رفاهی لازم برای زندانیان است، بلکه نسبت به سالن دوازده بند چهار دارای مشکلاتی به مراتب گسترده تر است. از جمله این مشکلات می توان به کم بودن تعداد سرویس های بهداشتی لازم، نداشتن امکان تهویه مناسب، کوچکی فضای در نظر گرفته شده برای هر زندانی (حدود یک متر برای هر نفر) و عدم دسترسی مناسب به امکانات پزشکی لازم برای زندانیان بیمار می باشد.

این در حالی است که بسیاری از زندانیان سیاسی رجایی شهر به دلیل کهولت سن از مشکلات جسمی و بیماری های گوناگون بویژه بیماری های تنفسی که از مشکلات زندگی طولانی مدت در فضاهای بسته است در رنج اند و حدود نیمی از این زندانیان دارای محکومیت های سنگین قضایی بوده و مجبور به تحمل حبس های طولانی مدت اند که این امر خود می تواند بر روح و جسم آنها فشار مضاعف وارد کند. به تمام این موارد باید اختلاف این افراد، در بند جدید با زندانیان عادی را نیز اضافه کرد امری که می تواند به نگرانی ها در خصوص زندانیان سیاسی بخصوص در میان خانواده های آنان دامن زند.

در چند ماه گذشته گزارش های زیادی در مورد وضعیت صنفی زندان رجایی شهر از سوی سازمان ها و فعالان حقوق بشری منتشر شد که از جمله آنها می توان به موضع گیری احمد شهید نماینده ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران اشاره کرد.

همچنین پس از مرگ دلخراش یکی از این زندانیان، منصور رادپور، افزایش نگرانی ها در خصوص سلامتی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر و واکنش های صورت گرفته موجب شد تا فشارهای بیشتری از سوی فعالان حقوق بشر در سراسر جهان به مقامات زندان رجایی شهر، سازمان زندان ها و نیز مقامات دادستانی تهران وارد شود.

به نظر می رسد واکنش مسئولان و بخصوص دادستان تهران افزایش فشار بر زندانیان سیاسی رجایی شهر است. آنها قصد دارند به نوعی در برابر این زندانیان، خانواده ها و گروه های حامی آنان قدرت نمایی کنند تا در نهایت زندانیان سیاسی را وادار به سکوت در خصوص وضعیت خود کنند.

انتقال زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به مکانی به مراتب بدتر از سکونت گاه فعلی امری است که شاید نخستین قدم در این راه باشد.