AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
آری دلبندم؛ دانایی، بنیان رهایی است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 13 مهر 1391 ساعت 05:51

امین (پیمان) چالاکی لحظاتی پیش از ورود به زندان اوین تهران به همراه فرزند خود کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: امین (پیمان) چالاکی، زندانی سیاسی و از مسئولان ستاد میرحسین موسوی در شهرستان ساوه که هم اکنون در حال سپری کردن دوره محکومیت چهار ساله خود در زندان اوین تهران می باشد، همزمان با آغاز مهرماه و بازگشایی مدارس، و در نخستین روز آغاز تحصیل دختر خردسالش در نامه ای از زندان اوین از دانایی و آگاهی به عنوان کاراترین و موثرترین ابزار رهایی از استبداد نام می برد.

سلامی چو بوی خوش آشنایی، سلام بر تو که ثمره عشقی، ماندگاری و از همین رو "مانا" نام گرفتی!

مانای من این نامه را ساعاتی پیش از نخستین روز مدرسه تو یعنی در بامداد روز چهارشنبه ۲۹/۶/۹۱ می نویسم تا شروع عرصه جدیدی از زندگی را به تو یادآور شوم.

دخترم، آموختن مهمترین وظیفه انسان است. وظیفه ای که از نخستین لحظات حیات انسان بصورت فطری آغاز می شود و تا آخرین مراحل زندگی می بایست ادامه یابد چرا که عنصر دانایی سبب توانایی انسان می گردد. اما لازم است برایت توضیح دهم که دانایی و توانایی به چه کار آید.

مانای عزیز، مهمترین مسئولیت هر انسانی کاستن از رنج سایر انسان هاست و هر فرد به اندازه ای انسان است که در جهت کاستن از رنج سایر انسان ها تلاش می کند و مهمترین ابزار بشری جهت نیل به این هدف متعالی "دانایی و توانایی" است.

آری دلبندم: "دانایی، بنیان رهایی است".*

و انسان متمدن امروز، برای رهایی از استبداد، ابزاری کاراتر و موثرتر از دانایی و آگاهی در اختیار ندارد و این دانایی و رهایی آرزوی تمامی آزادی خواهان است.

عزیزم، دوست داشتم پیشت بودم و تو را در نخستین روز مدرسه همراهی ات می کردم، اما متاسفم که من و بسیاری دیگر از پدرانی که اینجا به خاطر آگاهی و رهایی شما فرزندان آزاده ایران زمین دربند هستیم، نمی توانیم در این نخستین روز شما را همراهی کنیم و از همین جا برای تمامی شما فرزندان "نسل آگاهی" آرزوی پیروزی و رهایی می کنیم.

فرزندم، نسل ما "نخست ستم را نشانه رفته بود اما همه تیرهامان از کمان دانش پرتاب نشد، کاش نخست جهل را نشانه رفته بودیم".*

کاری که امیدوارم شما به درستی انجام دهید.

تقدیم به مانای عزیز و همه فرزندان نسل آگاهی

ارادتمند

تمامی پدران آزاده دربند ۳۵۰ اوین

* مصطفی بادکوبه ای