AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
اعطای جایزه بین‌المللی وکلای دادگستری به عبدالفتاح سلطانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 15 مهر 1391 ساعت 23:06

اتحادیه کانون‌های بین‌المللی وکلای دادگستری، جمعه چهاردهم مهر ماه، جایزه حقوق بشر این اتحادیه را به عبدالفتاح سلطانی اعطا کرد. مهناز پراکند، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به نمایندگی از عبدالفتاح سلطانی به همراه مائده سلطانی، دختر وی در این مراسم حضور داشتند.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری پیش از این بارها بازداشت شده و ماه‌ها در سلول‌های انفرادی نگهداری شده‌است. آخرین پرونده تشکیل شده علیه او منجر به صدور ۱۳ سال حبس همراه با تبعید به یکی از دورافتاده‌ترین شهرهای ایران و نیز محرومیت ۱۰ ساله از وکالت شد. عبدالفتاح سلطانی از مهر ماه سال گذشته که برای آخرین بار بازداشت شد تاکنون در زندان بسر می‌برد.

مهناز پراکند، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با رادیو فردا در مورد اهدای این جایزه به عبدالفتاح سلطانی می‌گوید: «در واقع اتحادیه کانون‌های بین‌المللی وکلا با در نظر گرفتن کلیه فعالیت‌های آقای سلطانی در زمینه حقوق بشر، در تمامی این سال‌هایی که دوران فعالیت و وکالت آقای سلطانی بوده‌است، تصمیم گرفته‌اند که این جایزه حقوق بشر را به آقای سلطانی تقدیم کنند. ضمن اینکه در این انتخاب هم فعالیت‌های ایشان را در نظر گرفته‌اند و هم مشکلاتی که در این رابطه با آن مواجه شده و از مشکلات نترسیدند و همچنان بر اهداف خودشان پافشاری کردند و برای گسترش حقوق بشر در ایران و اجرای عدالت در رابطه با متهمین سیاسی فعالیت کردند».

خانم پراکند می افزاید: «آقای سلطانی برای این مراسم پیامی ارسال کرده بودند که البته من خلاصه‌ای از پیامشان را در مراسم قرائت کردم». «تبعیض علیه زنان، نابرابری حقوقی باورمندان عقاید مختلف مثل نوکیشان مسیحی، دراویش و بهائیان و نابردباری با آنان، نقض گسترده حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، چه در وجه فردی و چه در وجه جمعی، عدم رعایت آزادی بیان و مطبوعات و عدم آزادی احزاب و انجمن‌ها و تجمعات مسالمت‌آمیز، مجموعه‌ای از تبعیضات موجود در قوانین و رویه‌های حاکم در ایران امروز است. در حالی که نه تنها بسیاری از حقوق فوق‌الذکر با الهام از اعلامیه جهانی حقوق بشر در قانون اساسی ایران درج شده‌است بلکه دولت ایران ملتزم به تعهدات میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز می‌باشد.»

رادیو فردا