AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
اعتراض به بازداشت‌های اخیر روزنامه نگاران در تورنتو مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 26 بهمن 1391 ساعت 21:30

 

جمعی از فعالین سیاسی و حقوق بشری مقیم تورنتو، روز شنبه (۹ فوریه، ۲۱ بهمن) در مراسمی به موج بازداشت‌های اخیر روزنامه نگاران اعتراض کردند.

در این مراسم که به دعوت انجمن سکولارهای سبز تورنتو، دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران، اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران و جبهه متحد دانشجویی در تورنتو برگزار شد؛ دکتر رضا مریدی نماینده مجلس ایالت انتاریو که به تازگی به سمت وزارت تحقیقات و نو آوری این ایالت منصوب شده است، دکتر فرخ زندی رئیس کنگره ایرانیان کانادا، مرتضی عبدالعلیان عضو هیئت مدیره سازمان روزنامه نگاران کانادایی مدافع آزادی بیان، حسن زارع زاده اردشیر روزنامه نگار و مدیر اجرایی مرکز بین المللی حقوق بشر در کانادا و تعدادی دیگری از فعالان سیاسی سخنرانی کردند.

به گزارش بامدادخبر، رییس کنگره ایرانیان کانادا سخنران ابتدایی این مراسم در صحبت‌های خود به تحریم‌های حقوق بشری و هوشمند و اهمیت آنهااشاره کرد. ایشان در خصوص نقش نهادهای مدنی خارج از کشور در دفاع از حقوق بشر در ایران سخنرانی کردند و با ذکر مقاله ای از نیو یورک تایمز بر نقش ویژه نهادهای ایرانی خارج از کشور تا کید کرد.

دکتر فرخ زندی در ادامه با اشاره به دیدارهای خود با مقامات کانادایی بر اهمیت برقراری ارتباط بین مردم ایران با دولت کانادا تاکید کرد و از تمایل مقامات کانادایی برای دفاع از حقوق از بشر در ایران سخن گفت.

7سپس مرتضی عبدالعلیان – روزنامه نگار- و تنها ایرانی عضو هیئت مدیره سازمان روزنامه نگاران کانادایی مدافع آزادی بیان، ضمن توضیحاتی در مورد این سازمان از واکنش این نهاد کانادایی به محض اطلاع از بازداشت روزنامه نگاران ایرانی در چند روز گذشته خبر داد و بخش‌هایی از نامه ارسالی این نهاد کانادایی به به وزیر دادگستری جمهوری اسلامی را قرائت کرد.

در ادامه دکتر رضا مریدی با اشاره به تضاد نظام جمهوری اسلامی با قلم، روزنامه نگاران و شفافیت، ضمن محکوم کردن بازداشت‌های اخیر؛ اینگونه اقدامات را جدا از ذات استبداد حاکم در جمهوری اسلامی ندانست.

وی با اشاره به اینکه میانگین سنی روزنامه نگاران بازداشتی حدود سی سال است؛ گفت: این سرکوب‌ها و بگیر و ببند‌ها اگر جواب داده بود امروز شاهد اعتراض به حاکمیت از سوی نسل جوان و روزنامه نگاران جوان نمی‌بودیم. همچنین ایشان خواستار حمایت بیشتر روزنامه نگاران مقیم تورنتو از همکاران بازداشتی خود در داخل ایران شدند.

5سخنران بعدی حسن زارع‌زاده اردشیر، مدیر اجرایی مرکز بین المللی حقوق بشر در کانادا بود. وی با ذکر خاطراتی از دوران فعالیت مطبوعاتی خود در ایران و نام بردن از همه روزنامه نگارانی که اخیرا بازداشت شده‌اند خواستار درک شرایط و محدودیت‌های داخل کشور از سوی هم وطنان خارج از کشور شد.

ایشان با اشاره به تعاریف علوم سیاسی مبنی بر نقش روزنامه نگاران در گزارش مشکلات جامعه، تنویر افکار عمومی و ایجاد همبستگی اجتماعی گفت روزنامه نگاران در پایه گذاری جامعه مدرن ایرانی نقش مهمی ایفا می‌کنندو در واقع چشم مردم هستند. این روزنامه نگاران مشکلات را می‌دیدند و می‌نوشتند و تحلیل می‌کردند. سکوت نکردند و بازداشت شدند. دفاع از ایشان بدون در نظر گرفتن جناح بندی‌های سیاسی وطیفه ماست.


9سلمان سیما عضو گروه دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال و از برگزار کنندگان این مراسم، در حاشیه این مراسم گفت: «دولت کانادا همواره بر دفاع از حقوق بشر در ایران تاکید داشته است و امیدواریم با توجه به اینکه دولت کانادا ارایه دهنده پیش نویس قطع نامه‌های محکومیت جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر به سازمان ملل بوده است، و سناتورهای کانادایی نیز همواره بر دفاع از حقوق بشر در ایران تاکید داشته‌اند بتوانیم فشار‌های بیشتری بر جمهوری اسلامی در جهت رعایت حقوق بشر وارد کنیم. تحریم ناقضین حقوق بشر، توقیف اموال و دارایی‌هایشان و مسدود نمودن حساب‌های بانکی این افراد و ممانعت ار سفر ایشان به کانادا از جمله اقداماتی است که فعالین حقوق بشر در کانادا در پی آن هستند.»

گفتنی است این گردهمایی مورد حمایت سه نهاد کانادایی؛ مرکز بین المللی حقوق بشر در کانادا (ICHR)، شورای ملی قومی رسانه‌های کانادا و سازمان روزنامه نگاران کانادایی مدافع آزادی بیان (CJFE) مورد حمایت قرار گرفت.

گزارش از بامداد خبر