AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
صدها تن خواستار آزادی طبرزدی شدند مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 29 دی 1392 ساعت 23:02

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: در پی‌ تهدیدات به زندانی کردن مهندس حشمت اله طبرزدی، سخنگوی شورای همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر و دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، و دستگیری وی در نیمروز چهارشنبه ۲۵ دی‌ ۱٣۹۲ توسط ماموران جمهوری اسلامی، صد ها تن از شخصیتهای سیاسی، حقوق بشری، صنفی، هنری، رسانه یی، علمی و فرهنگی خواستار "آزادی بلافاصله و بدون غیر و شرط " ایشان شده اند.

 

با تایید این دادخواست، یک همصدایی فرا عقیدتی‌، فرا حزبی و فرا مسلکی در حول خواسته محوری و حقوق بشری آزادی حشمت طبرزدی به چشم می‌خورد. وزیر امور خارجه کانادا نیز از سوی دولت کانادا با پیام توییتر خواستار آزادی حشمت طبرزدی و سایر زندانیان سیاسی ایران شد. تعدادی از فعالان ایرانی که این دادخواست را امضا کرده اند عبارتند از: نازنین افشین جم، علی افشاری، علی طبرزدی، حسن زارع زاده اردشیر، منصور اسانلو، رضا براهنی، احمد باطبی، رضا پهلوی، باقر پرهام، بهروز جاوید تهرانی، فاطمه حقیقت جو، مهدی خانبابا تهرانی، عباس خرسندی، فریبا داوودی مهاجر، محسن سازگارا، مهرانگیز کار، بهرام مشیری، منوچهر محمدی، محمد مصطفائی، اسفندیار منفردزاده، سید مجتبی واحدی، سیروس ملکوتی، شکوه میرزادگی، علی میرفطروس، نسرین الماسی.

طبرزدی در بهمن ماه سال ۱٣٨٨ به هشت سال زندان محکوم شد که چهار سال آن‌ را سپری کرده و سپس به مدت یکسال به شرط سکوت از زندان آزاد شد. اما وی اخیرا سکوت خود را شکست و گفت: "شرایط مردم و کشور به گونه‌ای است که نمی توانستم به این سکوت ادامه دهم و سکوتم را شکستم" و "دعوت به اتحاد "حول "خواست کنونی": «نه به اعدام»، «آزادی زندانیان سیاسی»، «تعیین حداقل دو میلیون تومان دستمزد ماهیانه برای همه حقوق بگیران» و همچنین درخواست "همبستگی در عمل" به ویژه برای "روزهای ۲۰ تا ۲۷ بهمن" گردید

در پی ‌اعلام این بیانیه‌ها، دادستانی رژیم خواستار رجوع وی به زندان گردید, اما طبرزدی با اعلام نافرمانی مدنی از مراجعه به زندان خودداری کرده و اعلام کرد که "بر عهد خویش در دفاع از حقوق مردم پایبند است و آزادی بیان را حق خود و همه مردم ایران می داند"، تا اینکه در روز چهارشنبه وی را دستگیر و به محل نامعلومی منتقل کردند

حشمت اله طبرزدی از بیماری فشار خون و دیابت رنج می برد، که هر دو از آثار حبس طولانی و فشار‌های روحی ناشی از بازجویی‌های غیرانسانی و انفرادی‌های طولانی مدت است. در آستانه‌ دستگیری اخیر طبرزدی اعلام داشت که "در وضعیت کنونی در سلامت کامل هستم و تا زمانی که شرایط خاصی بر من تحمیل نشود دست به اعتصاب غذا نخواهم زد. اما اگر اتفاق خاصی افتاد اگاه باشید که مسئولیت ان متوجه ی شخص خامنه‌ای و حاکمان است". وی گفت که "من به استقبال سرنوشت میروم، می‌دانم که راه دیگری نیست. می‌دانم که در آستانه‌ رهایی بزرگ قرار گرفته ایم و خود را در این جنبش بزرگ سهیم بدانیم" و "باید با خطرات جدی دست وپنجه نرم کنم و سلامت من تا حدود زیادی مرهون تلاشهای همه مدافعین حقوق بشر خواهد بود". 

انتظار میرود که این همصدایی برای آزادی حشمت طبرزدی مورد استقبال بسیاری قرار گیرد. پتیشن برای امضا همگانی به دو زبان فارسی و انگلیسی‌ در سایت: www.tinyurl.com/Heshmat تازه آغاز به کار کرده است.