AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
دادگاه متهم به "قتل غیرعمد" ستار بهشتی برگزار می‌شود مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
یکشنبه, 17 فروردین 1393 ساعت 16:04

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی : روز سه‌شنبه (۱۹ فروردین/ ۸ آوریل) دادگاه رسیدگی به اتهامات مامور پلیس فتا که متهم به قتل غیرعمد ستار بهشتی است برگزار می‌شود. گیتی پورفاضل، وکیل اولیای دم ستار اعلام کرده که موکلانش در این دادگاه شرکت نخواهند کرد .

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گزارش داده است که دادگاه مامور پلیس فتا متهم به "قتل غیرعمد" ستار بهشتی، روز سه‌شنبه (۱۹ فروردین/ ۸ آوریل) در دادگاه کارکنان دولت برگزار می‌شود.

گیتی پورفاضل، وکیل مدافع مادر و پدر ستار بهشتی، اعلام کرده است که موکلانش در دادگاه رسیدگی به اتهام "قتل شبه عمد" مامور پلیس فتا شرکت نخواهند کرد. وی البته اظهار داشته که دادگاه برای موکلانش احضاریه ارسال کرده و خواستار حضور آنان در جلسه دادرسی شده است، اما از آنجا که به گفته او، اولیای دم ستار بهشتی معتقد به قتل عمد در این پرونده هستند و قتل شبه عمد را قبول ندارند، در این دادگاه حاضر نخواهند شد.

متهم این پرونده یکی از ماموران پلیس فتاست که به اتهام ضرب و جرح عمدی، شکنجه، توهین، لغو دستور، ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح و سهل‌انگاری در انجام وظیفه محاکمه خواهد شد.

در آذرماه گذشته دادگاه کیفری کارکنان دولت، اتهام قتل عمد مامور پلیس فتا را در مرگ ستار بهشتی نپذیرفته و آن را شبه عمد    انصراف تشخیص داد. گفت ، خانواده او از ادامه پی‌گیری پرونده

گیتی پورفاضل ، وکیل خانواده ستار بهشتی ، پس از اعلام " شبه عمد بودن " قتل ستار ، اعلام کرد خانواده او از ادامه پی گیری پرونده انصراف داده اند. و افزود: «قتل عمد بوده، حتی گزارشی که از کالبدشکافی بدن ستار در تالار تشریح داده شده و من آن را به چندین دکتر متخصص ریه و مغز و کبد و کلیه نشان دادم، گفتند بله این ضربه‌ها باعث خونریزی شده و این جوان در اثر خونریزی فوت کرده است».

انصراف مادر و پدر ستار از پیگیری قتل "شبه‌عمد" فرزندشان

در این نامه تاکید شده بود که مستندات پرونده نشان می‌دهد تمام کارهایی که متهم انجام داده عمدی بوده و او نه از نگاه قانون، حق بازجویی و شکنجه برای گرفتن اقرار از ستار بهشتی را داشته و نه مجاز بوده او را از زندان اوین به بازداشتگاه پلیس فتا منتقل کند.

پدر و مادر ستار بهشتی خطاب به دادستان تهران نوشتند که فرزندشان مانند بسیاری دیگر جان خود را "در راه آزادی اندیشه و سرافرازی میهن خود" از دست داده و حاضر نیستند پرونده‌ای را پی‌گیری کنند که نتیجه‌ی آن چشم‌پوشی از خون او در برابر دریافت دیه باشد.

گوهر عشقی و سردار بهشتی نوشتند، قصد دارند به جای دریافت دیه، نگاه جهانیان را متوجه مسئولانی کنند که "خلاف اصول قانون اساسی رفتار و با کاوش ذهن و تفتیش عقاید و شکنجه برای گرفتن اقرار دست به آدمکشی می‌زنند و به آسانی هم از کیفر می‌گریزند."

ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس جوانی که در وبلاگ خود مطالبی انتقادی درباره حکومت جمهوری اسلامی می‌نوشت، نهم آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا بازداشت شد و چهار روز بعد، سیزدهم آبان ماه، در بازداشتگاه درگذشت.