AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
تکذیب رییس سازمان زندان‌ها و شهادتنامه 74 زندانی در مورد پنجشنبه خونین در زندان اوین مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 30 فروردین 1393 ساعت 20:54

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی با تکذیب هرگونه درگیری و ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰زندان اوین، مدعی شد: نباید به اخبار ضد انقلاب‌ها توجه کرد و ما به فرافکنی و شایعه سازی هم کاری نداریم. در همین حال 74 زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین در شهادت نامه ای خطاب به دادستان تهران که به امضای اکثر قریب به اتفاق زندانیان حاضر در بند 350 رسیده، به شرح آنچه روز پنج شنبه در این بند گذشت و رفتار بی سابقه ی ماموران امنیتی پرداخته و تاکید می کنند که حاضرند در محاکم قضایی ادای شهادت نمایند.

غلامحسین اسماعیلی در گفت‌و‌گو با ایلنا گفت که براساس آیین نامه سازمان زندان‌ها ماهانه یک بار بازرسی نوبه‌ای انجام می‌شود که امروز این بازرسی انجام شد. این مقام ارشد قوه قضائیه خبر درگیری را تکذیب کرده و گفته است: بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم.

این تکذیب عجولانه و نسنجیده رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی، نشان از آن دارد که ابعاد حادثه آنچنان وسیع بوده که توان مقابله با ابعاد این رفتار ضد انسانی و غیرقانونی از سوی ماوران امنیتی اطلاعاتی و دستگاه قضائی که این حادثه را رقم زده اند، وجود ندارد.

در همین حال 74 زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در شهادت نامه ای خطاب به دادستان تهران که به امضای اکثر قریب به اتفاق زندانیان حاضر در بند ۳۵۰ رسیده، به شرح آنچه روز پنج شنبه در این بند گذشت و رفتار بی سابقه ی ماموران امنیتی پرداختند.

این زندانیان سیاسی با توجه به اینکه ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری از جمله روسا و معاونان زندان و رسیدگی به گزارش وقوع جرم و اقامه دعوی در هر حوزه قضایی بر عهده دادستان است؛ با اعلام و اخبار تخلفات و جرایم صورت گرفته ضمن تقاضای رسیدگی و ثبت آثار و دلایل اثباتی جرم، ارجاع موضوع به پزشکی قانونی و نهایتا مجازات تمامی مسببین این اقدام خلاف قانون، شرع و اخلاق؛ میزان صدمات و جراحات وارده بر زندانیان مذکور را تأیید و گواهی دادند.

طی دو روز گذشته اخبار متعددی از جزییات حمله به بند ۳۵۰ زندان اوین و ضرب و شتم و آسیب دیدگی بی سابقه ی زندانیان سیاسی در این بند منتشر شد.

اتفاقی که علیرغم واکنش های وسیع مردم و فعالان سیاسی و مدنی و رسانه ها در همان ساعات اولیه در اقدامی شتاب زده از سوی رییس سازمان زندان های کشور تکذیب شد. پس از این تکذیبیه علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی در گفت و گوهایی اعلام کردند که کسانی که این حمله را تکذیب می کنند می توانند با دادن ملاقات به زندانیان سیاسی با خانواده هایشان ادعای خود را ثابت کنند. در خواستی که طبعا از سوی مسئولان پذیرفته نشد.

و حالا ۷۴ زندانی سیاسی که شاهد ماجرا از نزدیک بوده اند با تایید اخبار منتشر شده، به روایت روز پنج شنبه پرداخته و تاکید می کنند که حاضرند در محاکم قضایی ادای شهادت نمایند.

لازم به ذکر است که در این شهادتنامه، تنها گزارش صدمات جسمانی وارد شده به زندانیان مجروحی آمده است که هم اکنون در بند ۳۵۰ حضور دارند، و طبعا باید اسامی و کیفیت صدمات وارده به زندانیان انتقال یافته به انفرادی را نیز به این فهرست افزود.

جراحت سر و صورت، پارگی عروق، شکستگی سر، دنده های قفسه سینه، انگشتان دست و پا، کوفتگی و تورم ناشی از ضربه باتوم و … از جمله مهمترین آسیب ها و جراحاتی بود که روز پنج شنبه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین شاهد آن بوده اند.

تهاجم خونین به بند ۳۵۰ اوین در روز پنج شنبه در نوع خود طی دو دهه گذشته بی سابقه بوده است. طی سالهای گذشته هیچگاه سابقه نداشته است که ماموران با حضور در یک بند عمومی که ده ها تن از زندانیان سیاسی در آن نگهداری می شود اقدام به ضرب و جرح منجر به خونریزی کرده باشند. به شکل عرفی ماموران زندان همواره فاصله ای را میان خود و زندانیان حفظ می کنند، اما در تهاجم خونین پنج شنبه ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه و حفاظت زندان ضمن آنکه خود اقدام به ضرب وشتم می کردند سربازان وظیفه ای که از استعمال باتوم امتناع می کردند را نیز مواخذه و تهدید می کردند.

ضرب و شتم و زندانیان در محوطه هواخوری، سالن منتهی به خروجی بند ۳۵۰، اتاقها و خیابنهای داخلی زندان اوین صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، بخش عمده جراحات ناشی از اصابت باتوم، ریختن شیشه شکسته بر روی بدن زندانیان، حمله عصبی و قلبی و ممانعت از دسترسی به داروهای قلبی و خصوصا قرص زیرزبانی بوده است.

جراحت سر و صورت، پارگی عروق، شکستگی سر، دنده های قفسه سینه، انگشتان دست و پا، کوفتگی و تورم ناشی از ضربه باتوم و … از جمله مهمترین آسیب ها و جراحات بوده است.

با وجود این حجم بی سابقه از فاجعه، هنوز رئیس سازمان زندان ها بی پروایی ماموران زیردست خود و ضرب و شتم زندانیان را تکذیب می کند.

متن این شهادت نامه به شرح زیر است:

در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ حدود ساعت ۹٫۳۰ صبح عده ای از نیروهای لباس شخصی به همراه ماموران و مسئولان انتظامی و حفاظتی زندان به عنوان انجام بازرسی به اندرزگاه ۳ (بند ۳۵۰) زندان اوین وارد شدند. افراد لباس شخصی که احتمالا از ماموران دستگاههای امنیتی بوده اند، به اتاق های بند وارد شده، پس از بازرسی بدنی، زندانیان را به قسمت هواخوری فرستاده و درب ساختمان را به روی آنها بستند.

در حین بازرسی، زندانیان داخل هواخوری متوجه شدند آن دسته از همبندیانی که هنوز در اتاق ها حضور دارند مورد ضرب و جرح شدید ماموران امنیتی لباس شخصی و همچنین گارد حفاظتی زندان قرار گرفتند. متاسفانه علیرغم اعتراض زندانیان، نه تنها این اقدام غیرقانونی متوقف نگردید، بلکه زندانیان معترض نیز به صورت غیرمنتظره با حمله ناگهانی و شدید ماموران امنیتی با باتوم و میله آهنی و مشت و لگد روبرو شدند.

در این میان مسئولان زندان از جمله مقام های حفاظتی و انتظامی نیز نه تنها مانع ضرب و جرح و فحاشی و هتک حرمت نسبت به زندانیان و تخریب اموال آنان نشدند، بلکه مامورین تحت امر خود از جمله لباس شخصی ها و نیروهای حفاظت زندان را ترغیب به برخورد فیزیکی با زندانیان می کردند.

در این حادثه غم انگیز و غیرانسانی تعداد ۱۳ نفر از زندانیان حاضر در اتاق ها که در مقابل چشم دیگران مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند با چشم بند و دستبند در حالی که خونریزی شدید برخی از آنها مشهود بود به مکان نامعلومی منتقل شدند مابقی مضروبان و مجروحان از جمله بیماران و سالخوردگان نیز در هواخوری بند محبوس و مقامات مسئول از تنظیم گزارش و صورت جلسه در مورد تعداد مصدومان و میزان تخریب اموال، امتناع نمودند که جهت ثبت میزان و شدت و صدمات جسمانی این افراد، اسامی مصدومان پس از معاینه تخصصی توسط دو نفر از پزشکان زندانی حاضر در بند به پیوست اعلام و گواهی می گردد.

دادستان محترم تهران!

نظر به اینکه:

اولا- بازرسی از اماکن، لوازم و اشیاء محکومان، تحت نظارت رئیس زندان با رعایت تمامی موازین قانونی و مقررات شرعی و اخلاق اسلامی بر اساس ماده ۸۲ آیین نامه اجرائی سازمان زندان ها صرفا برای حفظ آرامش و امنیت داخل زندان پیش بینی و قابلیت اجرا دارد.

ثانیا- جلوگیری از حرکات یا اعمال سوء ماموران و نظارت تعلیم و رعایت موارد انضباطی و مراقبت در نحوه رفتار ماموران با محکومان و متهمان بر عهده مسئولان زندان است (مواد ۲۴ و ۳۰ آیین نامه اجرائی).

ثالثا- معاینه و معالجه مصدومان تهیه گزارش از میزان خسارات و صدمات ناشی از بازرسی، اخذ شکایات و اعلامات زندانیان، اعزام مجروحان به پزشکی قانونی و ثبت ادله و مستندات ارتکاب هرگونه تخلف و جرم از طرف ماموران به عهده مسئولان زندان بوده و تخلف از این امر مستوجب مجازات می باشد (ماده ۱۱۸ آیین نامه اجرائی سازمان زندان ها، ماده ۵۷۴ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۸ قانون آیین دادرسی کیفری).

رابعا- ورود نیروهای اطلاعاتی به داخل بند، تحت هر عنوان از جمله بازرسی، بازدید، بازجویی و … همچنین دستور و مباشرت به ضرب و شتم زندانیان و توهین و تهدید به استناد تبصره ۲ ماده ۱۶۲ آیین نامه اجرائی سازمان زندان ها و مواد ۱ و ۱۰ قانون تأسیس وزارت اطلاعات خلاف قوانین مدون و موجب مجازات است.

خامسا- اعمال مهاجمان که شامل ضرب و جرح، تخریب و اتلاف اموال شخصی و عمومی، توهین، تهدید، استعمال الفاظ رکیک و فحاشی، هتک حیثیت و حرمت اشخاص و … علاوه بر مجازات بر اساس قانون مجازات اسلامی تخلف اداری و انتظامی محسوب می گردد.

سادسا- نظر به اینکه ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری از جمله روسا و معاونان زندان، وظیفه قانونی دادستان می باشد (بند ب ماده ۳ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب) و کشف جرم و تعقیب متهم، رسیدگی به گزارش وقوع جرم و اقامه دعوی از جنبه حق الهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی در هر حوزه قضایی بر عهده دادستان است؛ با اعلام و اخبار تخلفات و جرایم صورت گرفته ضمن تقاضای رسیدگی و ثبت آثار و دلایل اثباتی جرم، ارجاع موضوع به پزشکی قانونی و نهایتا مجازات تمامی مسببین این اقدام خلاف قانون، شرع و اخلاق؛ میزان صدمات و جراحات وارده بر زندانیان مذکور را تأیید و گواهی نموده حاضریم در محاکم قضایی ادای شهادت نمائیم.

۱- کامیار ثابت صنعت: شوک شدید عصبی- احساس فشردگی و درد در قفسه سینه به همراه علائم قلبی که به دنبال استفاده از داروی زیر زبانی، علائم تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرد.

۲- امید بهروزی: بریدگی عمیق با شئ برنده در سطح قدامی مچ دست راست که با خونریزی شدید همراه بود و با اقدام مناسب بلافاصله هموستاز برقرار گردید و به همان صورت به بهداری اعزام شد. در معاینه اول احتمال وجود جسم خارجی در محل زخم وجود داشت.

۳- اکبر امینی ارمکی: پارگی نسبتا عمیق پوست سر در ناحیه بالای گوش راست، که نسبت به برقراری هموستاز اقدام شد. خونمردگی و تورم در قسمت خلفی سر، که در ادامه با سرگیجه و تهوع و تاری دید همراه گردید.

۴- اسماعیل برزگری: تورم و تندرنس شدید در بخش پائینی سمت چپ قفسه سینه که با علائم شکستی دنده مطابقت داشت.

۵- علیرضا رجایی: کوفتگی در ناحیه قدام ساعد دست راست، کبودی و کوفتگی نواری شکل در ناحیه پشت (کتف چپ و کتف راست).

۶- امین چالاکی: کوفتگی به همراه خراشیدگی و خون مردگی جزئی در ناحیه خلفی آرنج چپ.

۷- مسعود عرب چوبدار: کوفتگی ناحیه کتف راست و بالای بازوی راست به همراه تورم جزئی و محدودیت حرکت در مفصل کتف راست.

۸- فرشید فتحی: کوفتگی و تورم در انگشت شست پای چپ و محدودیت حرکت در مفاصل این ناحیه.

۹- سید حسین رونقی ملکی: کوفتگی و تورم جزئی پوست سر در ناحیه خلفی سر، بریدگی های کوچک و کم عمق در انگشتان و پشت دست چپ و کف دست راست.

۱۰- مجید محمدی معین: قرمزی ملتهمه چشم چپ و کوفتگی به همراه کبودی مختصر اطراف چشم چپ.

۱۱- اصغر قطان: کوفتگی به همراه تورم خفیف در پشت پای چپ و راست.

۱۲- عماد بهاور: کوفتگی های متعدد در سراسر بدن، کبودی های نواری شکل در ناحیه پشت و کتف ها، خراشیدگی های خفیف و کوفتگی در ناحیه مچ هر دو دست.

۱۳- پیمان کاسن نژاد: کوفتگی و تورم در ناحیه قدام ساعد چپ و بریدگی جزئی در قدام ساق راست.

اسامی امضا کنندگان این شهادت نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته است:

۱- محمدمهدی احمدی

۲- حسن اسدی زیدآبادی

۳- امیر اسلامی

۴- ناصر اصفهانی

۵- وحید اصغری

۶- داریوش الیاسی

۷- عباس امیدی

۸- اکبر امینی ارمکی

۹- کامران ایازی

۱۰- علی ایرانی

۱۱- حمید بابایی

۱۲- سیدمحمود باقری

۱۳- کاظم برجسته

۱۴- عماد بهاور

۱۵- قربان بهزادیان نژاد

۱۶- سیدعلیرضا بهشتی شیرازی

۱۷- مسعود پدرام

۱۸- کامیار ثابتی صنعت

۱۹- نادر جانی

۲۰- امین چالاکی

۲۱- غلامرضا حسینی

۲۲- رسول حیدرزاده

۲۳- مرتضی خزانه داری

۲۴- مرتضی خسروی

۲۵- شاهین دادخواه

۲۶- احمد دانش پور مقدم

۲۷- محسن دانش پور مقدم

۲۸- صفا دارنه

۲۹- حمید درخشنده

۳۰- امیر درستی

۳۱- ایرج درفشی

۳۲- مهدی دولتی درآباد

۳۳- علی ذاکری

۳۴- محمد صداق ربانی املشی

۳۵- علیرضا رجایی

۳۶- علیرضا رجبیان فرد

۳۷- مرتضی رحیم طایفه

۳۸- علی رضایی

۳۹- سید حسین رونقی ملکی

۴۰- مهدی ری شهری

۴۱- امید زارعی نژاد

۴۲- مهدی ساجدی فر

۴۳- سالار ستوده

۴۴- علی سلان پور

۴۵- رضا سمیعی منفرد

۴۶- علیرضا سیدیان

۴۷- رضا شهابی

۴۸- امید شاهمرادی

۴۹- آروین صداقت کیش

۵۰- رسول عبدالهی

۵۱- بهزاد عباسی

۵۲- مسعود عرب چوبدار

۵۳- فرشید فتحی

۵۴- ابراهیم فیروزی

۵۵- سیامک قادری

۵۶- محسن قشقایی زاده

۵۷- محمد قویدل

۵۸- پیمان کاسن نژاد

۵۹- رمضانعلی کاظم زاده

۶۰- حمید کرواسی

۶۱- امید کوکبی

۶۲- جعفر گنجی

۶۳- حسین لاوی

۶۴- منوچهر محمدعلی

۶۵- مجید محمدی معین

۶۶- آرش مقدم

۶۷- حمیدرضا مهاجرانی

۶۸- بهزاد میرزایی

۶۹- محسن میردامادی

۷۰- احمد نظر

۷۱- نصور نقی پور

۷۲- محمد حسین نعیمی پور

۷۳- سید احمد هاشمی

 

۷۴- محمد حسن یوسف پور سیفی