AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
تحصن محمد ملکی در اعتراض به ممنوعیت خروجش از ایران مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
شنبه, 10 مرداد 1394 ساعت 03:07

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی : محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب ایران، در اعتراض به ممنوعیت خروجش از کشور و همچنین توقیف اموالش از چندی پیش در مقابل یکی از ساختمان‌های سپاه پاسداران تحصن می‌کند.

گزارشی که روز جمعه ۹ مرداد / ۳۱ ژوئیه منتشر کرده، نوشته است که این تحصن از سه هفته پیش روزهای دوشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در مقابل ساختمان «دنا» در میدان ونک برگزار می‌شود.

افزون بر محمد ملکی، جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و قربانیان نقض حقوق بشر در ایران نیز در این تحصن شرکت می‌کنند.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران خردادماه سال جاری در نامه سرگشاده‌ای اعلام کرد که اداره حقوقی سپاه پاسداران او را ممنوع‌الخروج کرده است.

محمد ملکی در نامه خود نوشته بود که پس از حدود شش ماه تلاش و «شنیدن حرف‌های دروغ و ضد و نقیض از سوی مقامات مسئول»، در آبان‌ماه سال گذشته دادستانی انقلاب تهران به او گفته است که از تاریخ سوم دی‌ماه ۱۳۹۲ دیگر ممنوع‌الخروج نیست، اما او از طرف اداره حقوقی سپاه پاسداران ممنوع‌الخروج شده است.

محمد ملکی قصد داشت برای دیدار فرزندانش به خارج از ایران سفر کند اما از سفر او جلوگیری شده است.

او در فروردین‌ماه سال جاری نیز به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، نامه‌ای نوشت و در آن حقی را که از آن محروم شده بود بیان کرد.

محمد ملکی در مورد توقیف اموالش به هرانا گفته است این اموال شامل «صد جلد کتاب، موبایل، کامپیوتر و امثال آن» است که به‌هنگام بازداشت‌اش توقیف شده بود و هنوز به او بازگردانده نشده است.

او افزود برای رسیدن به حق‌اش چاره‌ای جز تحصن نداشت و اگر به هدف خود نرسد به این تحصن ادامه خواهد داد.

او این اعتراض را «شخصی» ندانست و گفت افراد زیادی در ایران هستند که ممنوع‌الخروج‌اند و این اعتراض مسالمت‌آمیز می‌تواند «اعتراض همه کسانی باشد که به طرق مختلف حقوقشان از سوی صاحبان قدرت نقض شده است».

محمد ملکی درباره انتخاب ساختمان «دنا» به‌عنوان محل تحصن گفت: «این ساختمان قبلاً لاستیک‌سازی بود و طی یک روند عجیب تعلق گرفت به شیخ محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان فعلی که مدتی هم رئیس قوه قضائیه بود. ما که بخشی از اعتراض‌مان به چپاول اموال بود این‌جا را انتخاب کردیم که اشاره‌ای هم به این چپاولگری‌ها باشد.»

محمد ملکی ۸۲ سال سن دارد. او به دلیل انتقادهایی که از بسته شدن دانشگاه‌ها مطرح کرده بود، در تیرماه ۱۳۶۰ دستگیر و مدت پنج سال در زندان به‌‌سر برد. ملکی در این مدت شاهد اعدام‌های گسترده‌ای بود که در زندان‌های ایران رخ داد.

او بار دیگر در سال ۱۳۷۹ به مدت شش ماه دستگیر شد و بار سوم هم در مردادماه سال ۱۳۸۸ در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و به مدت سه ماه زندانی شد.