AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
افت فشار و سرگیجه؛ دوازدهمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی در اعتراض به امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 22 اردیبهشت 1396 ساعت 19:37

در دوازدهمین روز اعتصاب غذا در زندان اوین، به عوارضی چون کاهش وزن، افت فشار و سرگیجه دچار شده است. هنوز مسئولان زندان اوین به اعتصاب غذای عضو ارشد کانون صنفی معلمان واکنشی نشان نداه‌اند.

 

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به نقل از کمپین بینالمللی حقوق بشر در ایران، اسماعیل عبدی، از دهم اردیبهشت در اعتراض به «عدم استقلال قوه قضاییه در صدور احکام امنیتی برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران» دست به اعتصاب غذا زده است.

او در نامه‌ای دلایل اعتصاب غذایش را توضیح داده و با اشاره به تداوم بازداشت معلمان در دولت میانه‌رو حسن روحانی، نوشته است: «اینک در فضای پسابرجام که فریاد قانون‌مندی، مردمسالاری، حقوق‌بشر و آزادی‌های مدنی دولتمردان، گوش فلک را کر کرده است، شاهد بازداشت اعضای هیأت مدیره کانون‌های صنفی معلمان و تشکل‌های مستقل کارگری و تشکیل دادگاه‌های چند دقیقه‌ای هستیم که همه‌ی افراد با اتهام‌هایی یکسان مثل: «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و…» محاکمه و روانه زندان می‌ شوند.»

اسماعیل عبدی در نامه‌اش همچنین بازداشت معلمان و فعالان کارگری را نقض تعهدات بین المللی مانند میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی و سازمان جهانی کار دانسته که جمهوری اسلامی به آنها پیوسته یا آن را امضا کرده کرده است.

امیرسالار داودی، وکیل اسماعیل عبدی، در چهارمین روز اعتصاب غذا به کمپین گفت مسئولان قضایی و امنیتی را مسئول جان موکلش می‌داند: «اگر اتفاقی بیفتد مسوول جان موکلم را ریاست قوه قضاییه، ریاست دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، دادستان تهران، رییس کل زندان های کشور و وزیر اطلاعات کشور و نهادهای امنیتی دیگر می‌دانم.»

اسماعیل عبدی به شش سال حبس محکوم شده و اعاده دادرسی او نیز به تازگی در دیوان عالی کشور ثبت شده است.

این معلم زندانی در سال ۱۳۹۴ نیز همراه با فعال کارگری جعفر عظیم‌زاده در زندان اوین در اعتراض به «امنیتی شدن فعالیت‌های صنفی» اعتصاب غذا کردند، اعتصابی که اگرچه به آزادی موقتشان منجر شد، ولی به فضای امنیتی فعالیت‌های صنفی پایان نداد تا این فعال صنفی دوباره و در همان زندان و با همان خواسته‌ها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری اعتصاب غذا کند.

علاوه بر اسماعیل عبدی زندانیان سیاسی دیگری نیز همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در زندان‌های جداگانه و با خواسته‌های جداگانه اعتصاب غذا کرده‌اند، آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار، دو زندانی سیاسی هستند که در زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند و زینب جلالیان، زندانی سیاسی کرد نیز در زندان خوی در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی مناسب، دست به اعتصاب دارو زده است.

هنوز مسئولان قضایی و یا نامزدهای ریاست جمهوری درباره اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و سایر زندانیان سیاسی واکنشی نشان نداده‌اند. انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در ایران قرار است بیست و نهم اردیبهشت برگزار شود.