AddThis Social Bookmark Button
Untitled Document
مهوش ثابت برنده جایزه «نویسنده دلیر» انجمن جهانی قلم شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 22:33

مهوش ثابت، از رهبران جامعه بهایی ایران، شاعر و آموزگار، که به تازگی پس از ۱۰ سال از زندان آزاد شده، برنده جایزه سالیانه «نویسنده دلیر» از سوی انجمن جهانی قلم، «‌پـِن»، در بریتانیا شد.

 

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی به نقل از رادیو فردا، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ماه، مایکل لانگلی، شاعر ایرلندی در مراسم اهدای جایزه موسوم به «جایزه جهانی پینتر به نویسنده دلیر» که در کنار «جایزه پینتر» از سال ۲۰۰۹ به این‌سو داده می‌شود، خانم ثابت را دیگر برنده سال ۲۰۱۷ اعلام کرد.

مراسم انجمن جهانی قلم در «کتابخانه بریتانیا» در لندن و از سوی انجمن جهانی قلم در بریتانیا، برپا شده بود. مایکل لانگلی خود از دیگر برندگان این جایزه‌های مشترک در سال جاری‌ست.

شاعر ایرلندی در مراسم روز سه‌شنبه گفت «فروتنانه» جایزه پینتر را با مهوش ثابت مشترک شده و افزود خانم ثابت «قلبا شاعری غنایی‌ست که زیبایی جهان را می‌سراید».

آقای لانگلی گفته است «رویاپردازی او حماسی‌ست. اشعارش قصد پرواز دارند». او در عین حال گفته زندانی شدن مهوش ثابت «معصیت علیه نور بود».

مهوش ثابت، که از رهبران جامعه بهایی در ایران نیز هست، ۲۷ شهریور ماه، پس از تحمل محکومیتی ۱۰ ساله، از زندان آزاد شد.

خانم ثابت در اسفند ماه ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده و یکی از هفت تنی بود که جامعه بهاییان ایران، موسوم به «یاران» را اداره می‌کرد. او در زمان بازداشت ۵۴ سال داشت و پیشتر آموزگار و مدیر مدرسه بود.

جامعه جهانی بهاییان در مورد بازداشت رهبران این جامعه در ایران گفته بود «تمامی این هفت نفر برای هفته‌ها در سلول انفرادی محبوس، از تماس با دنیای بیرون محروم بودند و رفتارهای سخت و طاقت‌فرسا و فشارهای روانی و جسمانی بسیاری را متحمل شدند».

دادسرای تهران در کیفرخواست خود این هفت تن را به «جاسوسی برای اسرائیل»، «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» متهم کرده بود. اما سخنگوی جامعه بهاییان گفته بود «تنها جرم بازداشت‌شدگان اعتقاد به دین بهایی‌ست».

پیش از این کسانی مانند مارگارت اتوود، احمدالرشید چاودری، ناشر بنگلادشی، حنیف قریشی، نمایشنامه‌نویس بریتانیایی پاکستانی‌تبار، مازن درویش، روزنامه‌نگار سوری، رائف بدوی، نویسنده و کنشگر عربستان سعودی، از جمله کسانی بودند که برنده «جایزه جهانی پینتر به نویسنده دلیر» و «جایزه پینتر» انجمن جهانی قلم شده‌اند.